WordPress CMS pro váš web – výhody a nevýhody
WordPress je populární redakční a publikační platforma, která pohání miliony webů na celém světě. Některé statistiky uvádějí, že 29% webů používá WordPress, od malých blogů až po největší zpravodajské servery. WordPress redakční systém používají i společnosti jako je The New Yorker nebo Baťa a další.
S wordpressem pracujeme již od roku 2013. Postupně jsme na tento CMS systém přešli se všemi vlastními projekty, které aktuálně společnost Brofi provozuje. Pro klienty jsme za rok 2017 vytvořili 27 webových prezentací od jednoduchých firemních stránek po vícejazyčné internetové obchody, magazíny a katalogy.
Výhody CMS WordPress
1. Variabilita
WordPress nabízí pestrou škálu možností, jak svůj web postavit. Můžete si vytvořit jednoduchou firemní prezentaci, či blog, náročnější online internetový magazín či elektronický obchod, nebo vícejazyčný projekt s mezinárodní působností. Díky nepřebernému množství funkčních doplňků není s wordpressem nic nemožné.
2. Komunita
Jak již bylo zmíněno, wordrpess používají miliony lidí, firem a organizací, které se prezentují na internetu. Samotná komunita kolem tohoto redakčního systému však čítá i velké množství pracovníků, které pro práci s webem potřebujete počínaje webovými grafiky, programátory funkčních doplňků, administátory internetových stránek, experty na SEO, SEM atd. Právě tato globální komunita vytváři velmi čisté a rovné tržní prostředí, ve kterém se nestanete závislými na jednom programátorovi či firmě s vlastním systémem, který si nikdo jiný jen tak neosvojí. Nejste spokojeni s grafiky či vývojáři? Nevadí. Do druhého dne se vám nabídnou desítky jedntolivců nebo firem, které mohou vpodstatě ihned systém převzít a začít na něm pracovat.
3. Cena
Díky tomu, že wordpress „obsluhuje“ velké množství vzájemně si konkurujících developerů, tlačí ceny internetových projektů dolů ve prospěch poptávajících. Dalším faktorem, který zlevňuje náklad na vývoj stránek, je, že wordpress je v zákadní instalaci zdarma. Navíc je zdarma celá řada grafických šablon i funkčních doplňků, a tak schopný programátor či projektový manažer je schopen základní stránky zprovoznit v řádu dnů. S ohledem na cenu je však nutné upozornit,že ne vše, co je zdarma či levné, je kvalitní. Poměrně jednoduchý začátek obsluhy systmu, přilákal do odvětví vývoje webových stránek i méně zdatné vývojáře.
4. Správa obsahu
Redakční systém wordpress má ve svém základu velmi přehlednou a intuitvní administraci, kterou si brzy osvojí i běžný uživatel počítače. Administrace je navíc v jazyce, který si nastavíte, a to včetně češtiny.
Nevýhody CMS WordPress
1. Bezpečnost
WordPress jako nejpoužívanější redakční systém bývá bohužel často terčem hackerů, kteří se snaží systém obejít. Váš web napdnou spamovací roboti, kteří vkládají komentáře k obsahu, nebo mallvare, který poškozuje zdrojový kod či rozesílá spam emailem z vašeho serveru, nebo krádeží citlivých dat z administrace. Zabezpečení wordpresu pak není konečný stav ale neustálý proces základních i pokročilých opatření a činností, které by vaše dodavatelská společnost měla kontinuálně provádět.
2. Rychlost
Velká unverzálnost wordpressu a nepřeberné možnosti doplňování funkčních vylepšení má zanásledek košatost zdrojového kodů, který načítá stránky pomaleji. To může samozřejmě mít neblahý vliv na pozici ve výsledcích vyhledávání, chování návštěvníků a celkové výsledky vašeho projektu. Nicméně pokud máte jasný plán stavu a vývoje webových stránek, měl by váš dodavatel připravit systém wordpress úsporně a optimalizovat rychlost načítání.
Závěrem lze konstatovat, že dle našeho názoru, výhody redakčního systému wordrpess jednoznačně převyšují jeho nevýhody, které se dají při správném zacházení eliminivat na minimum.